• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Strona główna Aktualności Średniowieczny festiwal w Óbidos

Średniowieczny festiwal w Óbidos

https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/991391slajd04.jpglink
https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/527656slajd05.jpglink
https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/416576slajd06.jpglink
https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/986486slajd08.jpglink
https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/177367slajd09.jpglink
https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/571857slajd11.jpglink
https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/112332slajd12.jpglink
https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/403621slajd03.jpglink
https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/297402slajd02.jpglink
https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/897656obidos.jpglink
https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/248859slajd14.jpglink

 

Choć na miejsce letniego wypoczynku w Portugalii zwykliśmy obierać Algarve, to wcale nie tam bije prawdziwe serce tego wciąż mało nam znanego kraju. Jeśli chcemy zasmakować autentycznego smaku Portugalii udajmy się na północ od Lizbony. To tu, w regionie o nazwie Oeste z jego malowniczym Srebrnym Wybrzeżem, odnajdziemy wszystko to, co składa się na niepowtarzalny charakter i ujmujący urok Portugalii: białe klifowe wybrzeże, piaszczyste (puste!) plaże, średniowieczne malownicze miasteczka o murach wyłożonych biało-błękitnymi azulejos, imponujące przykłady gotyku manuelińskiego, falę idealną do surfowania,  spektakularnie położone pola golfowe i wspaniałą kuchnię oraz wysokiej klasy wina. Jednym z najbardziej urokliwych miasteczek tego zakątka kraju jest Óbidos, nad którego czerwonymi dachami góruje masywna bryła mauretańskiego zamku. Co roku w letniej porze miasteczko ożywa i zaludnia się turystami, bowiem wtedy właśnie odbywa się tu wielka „średniowieczna” feta. Tegoroczne atrakcje festiwalowe będą mieć miejsce od 11 lipca do 4 sierpnia.

 

Prezent ślubny godny królów…

Óbidos – najbardziej średniowieczne z portugalskich miasteczek, obudzone z wiekowej drzemki. Zagubione pośród winnic i zieleni, stosunkowo niedawno na nowo odkryte dla zachodniej cywilizacji. Miasteczko to dawni królowie Portugalii ofiarowywali swoim żonom w dniu zaślubin jako wyraz miłości i oddania. Malowniczy zakątek ziemi, przesycony niezwykłą muzyką, kolorami, zapachami i smakami, słynący zwłaszcza z kultywowania średniowiecznych tradycji, którym hołd oddaje się w gorące, lipcowe weekendy podczas Mercado Medieval de Óbidos.

Ludzie, którzy zajmują się organizacją tego pełnego radości i koloru wydarzenia, to zwykli mieszkańcy Óbidos i to oni sami na własną rękę szyją wspaniałe średniowieczne stroje, by poparadować w nich przez te kilka dni w roku ku uciesze swojej i przyjeżdżających tu turystów (z akcentem na tę pierwszą grupę). Te parady, w których naprawdę uczestniczą całe rodziny, robią ogromne wrażenie, głównie swoją różnorodnością, która przypomina jednocześnie o bogatej i zawiłej historii tego kraju. Widać po nich wyraźnie, jak w Portugalii przez wieki krzyżowały się wpływy dwóch wielkich kultur – europejskiej i arabskiej.

Przy dźwiękach średniowiecznej muzyki, wygrywanej na bębnach i fletach, po wąskich uliczkach Óbidos paradują zatem obok dobrze nam znanych średniowiecznych rycerzy, żebraków czy strojnych dam, także rośli Maurowie o egzotycznej urodzie. Urocze kramarki namawiają do skosztowania choćby kieliszeczka ginjinha - likieru wiśniowego, z którego słynie Óbidos.

Srebrne Wybrzeże obfituje zresztą w takie znaki historii. Zamki pamiętające jeszcze panowanie Maurów współistnieją z miasteczkami budowanymi na wzór rzymski, średniowiecznymi kościołami, klasztorami czy akweduktami. I mimo że podczas festiwalu w Óbidos pełno tu zagranicznych turystów, widać, że to nie pod nich robione jest to święto. Jest ono autentyczne i ważne dla ludzi, którzy je tworzą. Tym żyje całe miasteczko. Óbidos, już dawno wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa, słynie z jeszcze jednej fiesty, mianowicie ze święta czekolady, które odbywa się tu w kwietniu. Podobno nie ma wtedy słodszego miejsca w Portugalii…

 

…i Królewska Plaża

Óbidos oddalone jest o zaledwie 10 minut drogi samochodem od malowniczego hotelu położonego na dramatycznym atlantyckim klifie, pomiędzy sosnowo-eukaliptusowymi lasami a piaszczystymi wydmami. To Praia D’El Rey – Królewska Plaża, idealne miejsce na wypoczynek dla tych, których skusi wizja średniowiecznych pląsów w Óbidos. Wjazd przez okazałą bramę zdobną biało-błękitnymi azulejos czyli tradycyjnymi dekoracyjnymi kafelkami, przejazd uliczkami usianymi uroczymi portugalskimi willami, budzącymi mauretańskie reminiscencje i oto jesteśmy na miejscu. W centralnym punkcie ośrodka wita nas przytulny hotel Marriott, o niskiej zabudowie, stworzony w stylu hołdującym najlepszym architektonicznym tradycjom Portugalii. Wokół zieleń pola golfowego, oceaniczny brzeg i jasne sylwetki willi wakacyjnych oraz apartamentowców. Cisza, relaks, prywatność.

Goście Praia D’El Rey chwalą sobie doskonały serwis, restauracje i bary oraz całe zaplecze rekreacyjno-sportowe, na które składają się: siłownia, korty tenisowe, baseny, boiska do gry w piłkę nożną, SPA oraz 18-dołkowe pole golfowe projektu Cabella B. Robinsona, rozciągające się tuż nad Oceanem Atlantyckim.

 

więcej...