• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Strona główna Aktualności Na Malcie oka nie zmrużysz

Na Malcie oka nie zmrużysz

https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/8332722.jpglink
https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/8536693.jpglink
https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/9598454.jpglink
Szlakiem europejskich winnic Szlakiem europejskich winnic Szlakiem europejskich winnic

Maltańczycy są postrzegani jako ludzie przyjaźnie nastawieni, pełni wigoru i pasji, a także... uwielbiający bawić się i świętować! Świadczy o tym chociażby fakt, że obchodzą aż czternaście świąt państwowych. Nie ustępują im w świętowaniu mieszkańcy pobliskiej wyspy Gozo.

Patron na każdy weekend

Na wyspie niemal co tydzień natkniesz się na obchody związane z jednym z licznych świętych. Każdy z 360 kościołów znajdujących się w tym niewielkim państwie ma własnego patrona, i każdy chce oddać mu cześć w jak najbardziej widowiskowy sposób. Dzień patrona, nazywany u nas odpustem, jest największym i najważniejszym świętem dla każdego parafianina, każdy próbuje dodać coś od siebie, pokazać, jak bardzo zależy mu na tradycji i lokalnym społeczeństwie. Nie dziwi więc wystawność każdej z imprez - Maltańczycy już wiele tygodni przed wyznaczonym terminem rozpoczynają przygotowania. Miasteczka zaczynają lśnić setkami żarówek, stroić się w barwne, pachnące girlandy.

W dniu święta organizowane są procesje, na których czele kroczy proboszcz, trzymający posąg lub obraz świętego, za nim podążają wierni, radośnie oddając cześć patronowi. Wieczorami rozpoczynają się całonocne zabawy, nierzadko zwieńczone pokazami sztucznych ogni.

Wyspy festiwali

Malta oraz Gozo latem proponują również inne, bardziej świeckie atrakcje. Letnią przygodę na wyspach można rozpocząć na Gozo, gdzie w połowie lipca rozpoczyna się Victoria International Arts Festiwal, przepełniony koncertami muzyki klasycznej i jazzowej.

Od połowy lipca na nieodległej Malcie trwa zaś Malta Jazz Festival. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kalendarzach wyspiarzy, kiedy to wybrzeża Valetty rozbrzmiewają muzyką jazzową. Festiwal przyciąga najwybitniejszych muzyków nie tylko z wyspy, ale i z całego świata, a ostatnie koncerty odbywają się wraz z końcem miesiąca.

Po uczcie muzycznej warto się przenieść na tę kulinarną - do  Ta'Qali, gdzie na przełomie lipca i sierpnia odbywa się Farsons International Food and Beer Festival - festiwal artykułów spożywczych i piwa. To wielkie wydarzenie dla smakoszy i wielbicieli napojów chmielowych zyskało tak dużą renomę, że co roku przyciąga coraz większe tłumy turystów.

Przy tak dużej liczbie atrakcji możesz być już pewien - w wakacje na Gozo i Malcie oka nie zmrużysz!  Chyba, że w naszym hotelu lub jednym z wyjątkowych domów wakacyjnych….

Więcej…