• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Strona główna Aktualności Barwne wyścigi

Barwne wyścigi

https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/12379402palio_di_siena.JPGlink
https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/82318503palio_di_siena.JPGlink
https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/56329104palio_di_siena.JPGlink

Wśród sielskiej, spokojnej toskańskiej scenerii dwa razy do roku odzywa się prawdziwie włoski temperament. Wszystko to za sprawą maryjnego święta Palio, odbywającego się od czasów średniowiecza we włoskiej Sienie. Jego obchody  to wyjątkowo kolorowy okres w życiu miasta, które stroi się w niezliczoną ilość barw przypisanych do poszczególnych dzielnic.

Samo Palio, a właściwie jego kulminacyjny moment, to przyciągające tysiące turystów z całego świata gonitwy konne. Co prawda trwają one tylko kilka chwil, bo zaledwie trzy okrążenia wokół placu, jednak niosą ze sobą niezmiennie olbrzymi ładunek emocji. Odbywają się dwa razy do roku, 2 lipca i 16 sierpnia o godzinie 19 na głównym placu miasta Piazza del Campo.

 

Nie tylko gonitwa

Dni poprzedzające święto przez wieki stały się świętem samym w sobie – wystarczy wymienić mnogość plastycznych, barwnych korowodów, parad oraz pokazów siedemnastu drużyn, które, zgodnie z tradycją, reprezentują poszczególne dzielnice Sieny. Zawodnicy w strojach epoki rywalizują ze sobą w licznych widowiskowych konkurencjach, m.in. symultanicznie żonglując olbrzymimi jedwabnymi chorągwiami w barwach dzielnic, z których każda ma, jak wspomniano, odrębne kolory. Znajduje to odzwierciedlenie na ulicach miasta - na czas Palio cała Siena dekorowana jest chorągwiami i wstęgami.

 

Zasady, zasady...

 

Dobór zawodników dosiadających koni podczas gonitwy jest regulowany przez szereg zasad, które osobom „spoza” miasta mogą się wydać nieco skomplikowane. Przede wszystkim muszą oni być reprezentantami 17 contrade (dzielnic). W gonitwie bierze jednak udział 10 dżokejów i 10 koni wystawionych przez te dzielnice, które zostały wyłonione przez dość specyficzne losowanie, którego przebieg zależy od wyników poprzedniej gonitwy. Dodatkowo każda z „drużyn” wyłoniona podczas losowania wystawia swojego konia, który jest po raz kolejny losowany i przyporządkowywany do właściwego jeźdźca. Wszystko po to, żeby uczynić wyścig jeszcze bardziej emocjonującym.

Wyłonieni zawodnicy przywdziewają barwy i herby contrade: Aquila (Orzeł), Bruco (Gąsienica), Chiocciola (Ślimak), Civetta (Sowa), Drago (Smok), Giraffa (Żyrafa), Istrice (Jeżozwierz), Leocorno (Jednorożec), Lupa (Wilczyca), Nicchio (Muszla), Oca (Gęś), Onda (Fala), Pantera (Pantera), Selva (Las), Tartuca (Żółw), Torre (Wieża) i Valdimontone (Baran).


Więcej