• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Strona główna Aktualności Drozdy z rusztu i łucznicy

Drozdy z rusztu i łucznicy

https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/15134801borgotoskani.jpglink
https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/78123802borgotoskani.jpglink
https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/95407203borgotoskani.jpglink

Drozdy z rusztu i łucznicy

Montalcino, toskańska miejscowość i gmina w prowincji Siena, w ostatni weekend października zmienia się w średniowieczny dwór. Już od XVI wieku  co roku odbywa się tu Sagra del Tordo – Festyn Drozda, podczas którego mieszkańcy ofiarowują płody ziemi oraz dziczyznę z okolicznych lasów pani z Fortezzy. Przez miasto przechodzi wspaniały orszak 150 osób – dam dworu, paziów, łuczników i trębaczy w tradycyjnych, XIV-wiecznych strojach, prowadzący delegację mającą złożyć dary. Uroczystości trwają do południa, kiedy to odbywa się wystawna uczta, po niej zaś emocjonujące zawody w strzelaniu z łuku.

W zawodach bierze udział ośmiu łuczników – po dwóch z każdego kwartału miasteczka. Nagrodą dla najlepszego z nich jest srebrna strzała, zaś dla najlepszego z najlepszych, wyłanianego raz na dziesięć lat – złota. Łucznicy walczą o honory celując do figurek dzików ukrytych w lesie – każdy łucznik ma w swoim kołczanie piętnaście strzał do dyspozycji. Od wprawnego oka i pewnej ręki zależy nie tylko zwycięstwo i szacunek okolicznej ludności, ale również sława reprezentowanej dzielnicy.I mimo, że dzisiejsze dziki wykonane są z juty, a łuki z włókna szklanego – emocje pozostają równie wielkie, jak kilkaset lat temu.

Po wyłonieniu zwycięzcy mieszkańcy, goście i zawodnicy mają okazję wymienić się wrażeniami i stoczyć gorące dyskusje o kunszcie poszczególnych łuczników podczas uroczystej kolacji. Kosztując wyśmienitych, znanych na całym świecie lokalnych win warto skusić się na bruschettę, donzellinę (smażone ciasto chlebowe), cacciottę (rodzaj miękkiego sera) czy nawet… drozdy z rusztu! Po uczcie zachęcamy dołączyć do wielkiego balu i zatańczyć wraz z damami i rycerzami  – to świetna okazja, żeby nauczyć się trescone, średniowiecznego toskańskiego tańca dworskiego, oraz wielu innych dawnych tańców ludowych. Zapraszamy do tańca!

Więcej...