• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Przechadzka w piniowym lesie

https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/749586przechadzka1.jpglink
https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/509623przechadzka2.jpglink
https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/940987przechadzka3.jpglink
https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/413646przechadzka4.jpglink
https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/556375przechadzka5.jpglink
Dla pasjonatów golfa | 18 dołków na Seszelach Dla pasjonatów golfa | 18 dołków na Seszelach Dla pasjonatów golfa | 18 dołków na Seszelach Dla pasjonatów golfa | 18 dołków na Seszelach Dla pasjonatów golfa | 18 dołków na Seszelach

Abbaye de Sainte Croix – Opactwo Świętego Krzyża, leży w samym sercu Prowansji, pośród aromatycznych lasów i pól, gwarantując wspaniałe widoki i spokój, o który tak ciężko w dzisiejszym świecie.

Choć encyklopedie datują powstanie budynków na wiek XII, legendy wspominają o początkach opactwa już w wieku IX, kiedy to arcybiskup Arles – święty Hilary – przywiózł w te malownicze okolice fragment krzyża Chrystusa. To wydarzenie przyczyniło się do wkopania kamienia węgielnego pod kaplicę, do której pielgrzymowała ludność Salon z prośbą o łaski podczas epidemii w 1631 roku. Kilka dziesięcioleci później, dzięki gorliwej wierze i niemałym środkom wyłożonym przez Normana Nicolasa de Montgallet, lorda dworu Ludwika XIV, kapliczka „obrosła” w mury opactwa. Niestety – nie na długo, ponieważ niedostateczna uwaga poświęcana temu cudownemu zakątkowi sprawiła, że popadł on w ruinę. Dopiero w 1969 roku Yves Bossard i jego rodzina odkryli na nowo i zachwycili się Abbaye de Sainte Croix. Dzięki środkom, jakie gromadzili przez założoną przez siebie fundację, przy niemałym wysiłku ze strony wielu nowych fascynatów miejsca rozpoczęto projekt mający na celu uratowanie średniowiecznych murów. Pieczołowity i długotrwały proces zakończył się sukcesem – świetność i świeżość odzyskały wszystkie zabudowania klasztorne, między innymi czteronawowa kaplica z chórem i galerią. Dzięki staraniom Bossardów, hotelowi goście  mogą podziwiać renesansowy portyk i zapierający dech w piersiach dziedziniec, ambulatorium z półkolistymi nawami i niewielkie piwniczne cele. Natomiast posiłek w imponujących rozmiarów jadalni sprawia niektórym niemały problem – nie mogą bowiem skupić się na jedzeniu, całą swoją uwagę kierując ku oryginalnemu łukowemu sklepieniu.

W Abbaye de Sainte Croix dziś nie wymaga się już nabożnej ciszy ani kontemplacji. Przybywając tu jednak trudno nie zauważyć, że atmosfera wszechogarniającej gościnności i majestatyczność miejsca sprawiają, że nasza dusza uspokaja się i zagłębia w zachwycającym wyciszeni.

 

Więcej...