• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Strona główna Aktualności Niezatarte wrażenia

Niezatarte wrażenia

https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/8079051.jpglink
https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/1925622.jpglink
https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/3641253.jpglink
https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/2214864.jpglink
Dla pasjonatów golfa | 18 dołków na Seszelach Dla pasjonatów golfa | 18 dołków na Seszelach Dla pasjonatów golfa | 18 dołków na Seszelach Dla pasjonatów golfa | 18 dołków na Seszelach
Mario Sollai

Sardynia od zawsze była znana z pięknego, lazurowego morza oraz wspaniałych widoków.  Jednak obok nieskażonej przyrody, niczym nie zakłócanego wypoczynku i doskonałego spokoju oferuje również wiele zaskakujących możliwości. Osoby lubiące tradycję, ciekawostki kulturowe i silne emocje z pewnością docenią obchody święta cesarza Konstantyna. Właśnie z tej okazji do Sedilo, znajdującego się w prowincji Oristano i położonego w centrum Sardynii nad malowniczym brzegiem jeziora Omodeo, zjeżdżają się turyści nie tylko z całych Włoch, ale również ze świata.

Świetlisty krzyż

Ardia di San Costantino (gonitwa św. Konstantyna) to ekscytujące, tradycyjne wydarzenie, które odbywa się w Sedilo na Sardynii 6 i 7 lipca każdego roku w hołdzie dla Konstantyna I.  Konstantyn był cesarzem Rzymu, który, maszerując na Rzym, pokonał Maksencjusza w 312 r. w bitwie pod Mostem Mulwijskim.

 

Jak głosi legenda, przed przekroczeniem mostu i tuż przed bitwą, Konstantemu objawił się na niebie świetlisty krzyż z napisem: „In Hoc Signo Vinces” (łac. pod tym znakiem zwyciężysz). Tak też się stało. W kolejnym roku Konstantyn, zwany już Wielkim, wydał edykt, którym przyznał wolność religijną chrześcijanom, oraz nakazał zwrot wszystkich skonfiskowanych im majątków. Tym samym zasłużył sobie na miano pierwszego chrześcijańskiego cesarza w historii.

Święta gonitwa

Rytuał rozpoczyna się, gdy trzech jeźdźców przybywa wraz z innymi zawodnikami przed plebanię. Tam otrzymują od księdza pobłogosławione proporce: pierwszy żółty, drugi czerwony, trzeci – biały. Pierwszy z jeźdźców zostaje wyznaczony bezpośrednio przez pastora, zostaje również niejako „symbolem” chrześcijaństwa. Jego misją jest uchronić chrześcijan od pogaństwa, symbolizowanego przez pozostałych jeźdźców. Jeśli nie wygra – zostanie zhańbiony.

Intensywne emocje

Wszyscy jeźdźcy ustawiają się na linii startu. W powietrzu czuć ekscytację, napięcie. Tłumy, zgromadzone na całej trasie wyścigu, czekają niespokojnie na moment startu.

Gdy pada sygnał, wszystkie konie ruszają w szalonym pędzie. Wyścig bywa gwałtowny i nieprzewidywalny. W ciągu kilku sekund, którym towarzyszą niezwykłe emocje, zawodnicy zatrzymują się, aby otrzymać kolejne błogosławieństwo. Po tym krótkim przystanku pełna zaskakujących zwrotów akcji i spektakularnych poświęceń gonitwa rozpoczyna się na nowo.

Grupa porusza się wzdłuż bardzo trudnego odcinka i dociera do sanktuarium. Następnie wyścig rozpoczyna kolejną rundę, przy czym liczba okrążeń nigdy nie jest wcześniej znana i wynosi od pięciu do siedmiu. Ardia kończy się, gdy po raz kolejny w nagłym pośpiechu grupa okrąża sanktuarium. Teraz następuje chwila wyciszenia – msza, a następnie kolorowa procesja, zmierzająca do domu proboszcza w celu złożenia mu proporców. Następnego ranka powtarza się ceremonia z poprzedniego wieczoru, jednak tym razem atmosfera jest bardziej kameralna.

To niezwykłe wydarzenie ma miejsce tylko raz w roku, natomiast wszyscy, którzy w nim uczestniczyli twierdza, że pamięta się je całe życie. Nie może Cię tam zabraknąć!


Już dziś rezerwuj pobyt w Forte Village – najlepszym z hoteli nie tylko na Sardynii, ale i w Europie!

Więcej…