• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Strona główna Aktualności Szlakiem Napoleona

Szlakiem Napoleona

https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/8607021.jpglink
https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/4015472.jpglink
https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/3046363.jpglink
https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/1540354.jpglink
Golf na atlantyckim klifie? Golf na atlantyckim klifie? Golf na atlantyckim klifie? Golf na atlantyckim klifie?

Ajaccio – jedno z dwóch największych miast Korsyki, może się pochwalić nie tylko wyjątkowymi zabytkami, malowniczym portem i pięknym krajobrazem. To także miejsce narodzin cesarza Napoleona I, którego urodziny – 15 sierpnia – są co roku hucznie świętowane przez wyspiarzy.

Miasto z duszą

Na cyplu, zwyczajowo zwanym Capo di Bolo, już w XV wieku wzniesiono zamek warowny, który miał chronić zatokę przed najeźdźcami. Zapewne nie spodziewano się wtedy, że szybki rozwój miasta doprowadzi je do punktu, w którym stanie się znanym ośrodkiem turystycznym i uzdrowiskiem klimatycznym.

Na wielbicieli odkrywania uroków architektury i lokalnych ciekawostek czeka XIV-wieczna katedra, kościół Saint-Erasme z XVII wieku oraz genueńska cytadela (XVI w.). Jednak niewątpliwą atrakcją jest dom rodzinny Bonapartych, gdzie można obejrzeć drzewo genealogiczne rodu oraz pierwszy ścięty pukiel włosów małego Napoleona – przygotowano też szlaki turystyczne, prowadzące zainteresowanych ścieżkami cesarza, nazywanego tutaj „dzieckiem Ajaccio”. Jego imię noszą nie tylko ulice i place – krążąc po labiryncie uliczek trafimy na pomniki i skwery Napoleona, a zwieńczeniem może stać się wizyta w Muzeum Narodowym Rodziny Bonaparte lub podmiejskiej posiadłości rodzinnej Milelli – dawnej kopalni łupków.

Zmysłowe Ajaccio

Miasto słynie nie tylko z architektury, osoby małego cesarza i zdrowotnych właściwości nadmorskiego kurortu. Prawdziwą dumą mieszkańców jest ich kuchnia – turyści z zaskoczeniem zauważają, że korsykańskie dania nie przypominają tych, które do tej pory znali. Szeroki wachlarz restauracji oraz barów zapewnia nowe kulinarne doznania każdego dnia.

Wszystkie zmysły natomiast z pewnością zostaną uruchomione wśród odwiedzających 15. sierpnia – wtedy przypadają najhuczniejsze obchody Święta Wniebowzięcia, połączone ze świętowaniem urodzin Napoleona. Na ten dzień wszyscy szykują się szczególnie starannie – całe miasto przyozdabia się kolorowymi chorągiewkami, zza każdego rogu dobiegają smakowite aromaty, dzieci radośnie biegają krętymi uliczkami. Wszyscy mieszkańcy z niecierpliwością i uśmiechem na twarzy czekają na nastanie tego wielkiego dnia. Klimat, jaki panuje na wyspie, można porównać do tygodni poprzedzających święta Bożego Narodzenia – ten ucisk w żołądku, ekscytacja, świadomość nadchodzących przyjemności i wyjątkowości święta…

15. sierpnia przez miasto przechodzą tradycyjne, uroczyste procesje, w których udział biorą wszyscy, bez wyjątku, mieszkańcy. To niezwykłe, pełne pasji wydarzenie, którego efektownym zwieńczeniem są wieczorne pokazy sztucznych ogni, co roku piękniejsze i bardziej pomysłowe..

Zatem – jeśli odwiedzać Ajaccio to właśnie w sierpniu! Zapraszamy do naszej korsykańskiej oazy spokoju – Grand Hotel de Cala Rossa.

Więcej...