• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Antigua

https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/273072Antigua_plaza.JPGlink
https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/638058Antigua___Mangrowce.jpglink
https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/994269Antigua_Carlisle_Bay_basen1.jpglink
https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/405055Antigua_snorkeling.jpglink
https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/320886Antigua_zatoka.jpglink

 „Antigua to wyspa 365 plaż – po jednej na każdy dzień roku” 

  • O Antidze
  • Informacje Praktyczne
  • Prawo

Antigua to bardzo mała wyspa. Tak mała, że w poprzek z północy na południe przejechać ją można w pół godziny. Pomimo jej niewielkich rozmiarów, znajdziemy tu wszystko to, czego oczekujemy od egzotycznej wyspy: piaszczyste plaże, turkusową, ciepłą wodę, orzeźwiającą w tropikalnym klimacie morską bryzę, najsłodsze
na świecie ananasy i mocny, gorzkawy rum. Dodajmy do tego szaleńczy karaibski karnawał i widowiskowe regaty żeglarskie, które zawdzięcza Antigua ciepłym prądom i stale tu wiejącym sprzyjającym wiatrom. Usiana ruinami kamiennych pokolonialnych Wież Cukrowych, zachwyca przybyłych zabytkową stocznią i bazą admirała Nelsona oraz spektakularną panoramą portu  i całej wyspy, rozciągającą się ze wzgórz Shirley Heights.
Jednymi z najciekawszych atrakcji krajobrazowych Antigui są bez wątpienia: Devil's Bridge czyli oryginalne formacje skalne, obmywane morskimi falami oraz karaibska mekka żeglarzy - English Harbour. Ta malownicza zatoka, otoczona silnie ufortyfikowanym cyplem i wzgórzami, stanowiła niegdyś dla brytyjskiej floty schronienie przed panującymi na tych
morzach piratami. Warto także obejrzeć datujący się na XVII wiek kompleks budynków plantacji trzciny cukrowej.

Antigua jest modna - swoje domy mają tu gwiazdy światowego show - i nie tylko - biznesu, a nawet kontrowersyjny premier jednego ze śródziemnomorskich państw. Tutejsze wody dosłownie usiane są luksusowymi jachtami. Sezon trwa tu cały rok, a najprzyjemniej jest wybrać się na Antiguę w czasie europejskiej zimy.


Klimat

Na Antidze panuje klimat tropikalny morski . Występują niewielkie roczne różnice temperatur (od 21°C do 30°C
  w dzień i od 16°C do 18°C w nocy ). Dzięki morskiej bryzie i passatom panuje tu niższa wilgotność powietrza niż
na pozostałych wyspach Karaibów. Od lipca do końca września możliwe burze tropikalne huragany

Ukształtowanie terenu

Zbudowana z wapieni i koralowców część nizinna oraz nieliczne wzniesienia o pochodzeniu wulkanicznym.

Waluta

Dolar Wschodniokaraibski (XCD) 1 U$D = 2.65 EC$, akceptowane są powszechnie karty kredytowe (VISA
i Mastercard), rozwinięta sieć bankomatów.

Strefa czasowa

UTC/GMT - 4 godziny (Polska – czas letni UTC + 2 godziny) Róznica latem wynosi 6 godzin (do tyłu), natomiast zimą 5 godzin. Z uwagi na bliskość równika, w ciągu roku długość dnia nie ulega znaczącym zmianom. Wschód słońca około 6:15, zachód 17:30.

Bezpieczeństwo

Kraj uważany jest za bezpieczny. Poziom pospolitej przestępczości jest dużo niższy niż w wielu europejskich państwach, jedak należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa – nie nosić przy sobie dużej ilości gotówki, nie zakładać drogiej biżuterii, kiedy opuszczamy hotel, nie korzystać z „pomocy” przygodnie napotkanych miejscowych itp.

Inne przydatne informacje 

 Napiwki: w wysokości 10–15%, w zależności od świadczonej usługi. W restauracjach z reguły do rachunku wliczany jest 10-procentowy napiwek (service). Często do ceny należy doliczyć 10,5 % podatku od towarów i usług

Godziny urzędo­wania banków: poniedziałek–czwartek 8.00–13.00 i 15.00–17.00; piątek 8.00–12.00
i 15.00–17.00. 

Energia elektryczna: w zależności od miejsca pobytu na wyspie 110 V/60 Hz lub 220 V/60 Hz.

Telefoniczy kod Antigui i Barbudy: ++ 268

Wiza i przepisy wjazdowe

W przypadku pobytu do 90 dni obowiązuje ruch bezwizowy. Wymagana ważność pasz­portu –  6 miesięcy     od daty planowanego wyjazdu z kraju. Przy wjeździe należy okazać bilet powrotny oraz udokumentować posiadanie środków finansowych wystarczających na pokrycie kosztów deklarowanego pobytu. Przepisy celne nie określają jednak kwoty wymaganej na każdy dzień pobytu.  

Przy wylocie obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 20 USD.

Przepisy celne

Należy deklarować wwożone i wywożone kwoty przekraczające 10 tys. USD. Ograniczenia dotyczą przy­wozu zwierząt, roślin, żywności oraz broni.

Szczepienia i służba zdrowia

Nie są wymagane ani zalecane żadne szczepienia ochronne. W nagłych przypadkach można uzyskać bezpłatną pomoc medyczną, a także odpłatną w prywatnych klinikach. Koszt prywatnej wizyty wynosi ok. 25–40 USD.

Ubezpieczenia

Uznawane są wyłącznie ubezpieczenia mię­dzynarodowe.

Informacje dla kierowców

Honorowane jest między­narodowe prawo jazdy, ale po okazaniu ważnego polskiego pra­wa jazdy można również uzyskać czasowe, 3-miesięczne pozwo­lenie na prowadzenie pojazdów samochodowych (koszt – ok. 20 USD). Wynajęcie średniej klasy samochodu kosztuje 40–50 USD dziennie.