• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/848630zanzibar2.jpglink
https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/697697zanzibar_copy.jpglink
https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/685864Zanzibar_Bao.JPGlink
https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/649813zanzibar_pool.jpglink
https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/316547Zanzibar_tanzania_146.jpglink

Wonna Wyspa Przypraw, wyczarowuje obrazy magicznych, arabskich nocy

  • O Zanzibarze
  • Informacje Praktyczne
  • Przepisy wizowe i celne

Na to, czym jest dziś Zanzibar wpływ miało wiele ludów i narodów. Sumerowie, Asyryjczycy, Fenicjanie, Hindusi, Chińczycy, Persowie, Portugalczycy, Arabowie, Holendrzy i wreszcie Brytyjczycy kolejno osiedlali się na tej ziemi, przyprawiając lokalną mieszankę kulturową kolejnymi smakami. Smakami właśnie, bowiem Zanzibar, nazywany Wyspą Przypraw słynie z uprawy ponad czterdziestu z najcenniejszych, tropikalnych roślin aromatycznych. Nazwa wyspy powstała z połączenia dwóch arabskich słów: „zenij”, oznaczającego czarny oraz „bar” - ląd, tłumaczonych razem jako „Ląd Czarnych”. Zanzibar to ojczyzna języka suahili i światowej gwiazdy muzyki popularnej -Farrokh'a Bulsara, bardziej znanego jako…Freddie Mercury. Jeden z najsłynniejszych utworów zespołu Queen, Bohemian Rhapsody, poświęcony jest właśnie temu miejscu.

Archipelag Zanzibaru tworzą trzy duże wyspy, z których  główną jest Unguja, powszechnie znana jako Zanzibar oraz 51 mniejszych wysepek. Piękne, białe, koralowe plaże, bogata historia oraz interesująca architektura Kamiennego Miasta zapewniają Zanzibarowi zdecydowanie największą popularność wśród turystów.

Zanzibar i Pemba stanowią autonomiczny region, wchodzący w skład Zjednoczonej Republiki Tanzanii.  Najlepiej wybrać się tu między marcem a grudniem.

TANZANIA (Zjednoczona Republika Tanzanii)

Stolica: Dodoma (główne miasto, siedziba ministerstw i ambasad: Dar es Salaam)
Waluta: szyling tanzański (TZS);
Języki urzędowe: suahili, angielski

UBEZPIECZENIE

Zagraniczne ubezpieczenia zdrowotne ani polisy komunikacyjne nie są honorowane. Szpitale wymagają pokrycia kosztów przez pacjenta lub jego rodzinę. Wykupienie polisy jest jednak bardzo zalecane w celu późniejszego dochodzenia zwrotu wydatków za leczenie, ewentualną opiekę lekarską w podróży do kraju itp.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA

Zalecane jest szczepienie przeciw żółtej febrze oraz żółtaczce zakaźnej. Zalecane jest używanie wody przegotowanej, także do mycia zębów. Butelkowana woda stołowa jest łatwo dostępna. Inne napoje należy kupować wyłącznie butelkowane lub w puszkach. Nie należy pić soków oferowanych w podrzędnych restauracjach czy przez ulicznych sprzedawców, jeść surowych warzyw i nie mytych owoców. Wskazane jest spanie pod moskitierą, używanie repelentów przeciw komarom oraz unikanie przebywania na otwartej przestrzeni po zmroku. Opieka medyczna w szpitalach misyjnych i prywatnych jest zdecydowanie lepsza niż w państwowych. Brak pogotowia ratunkowego. Do nagłych przypadków w oddalonym terenie można wezwać kosztowne pogotowie lotnicze z Nairobi (Kenia). Tam też, albo do RPA bądź do Europy, wysyłani są (na własny koszt) pacjenci wymagający pilnych, skomplikowanych operacji. Ceny standardowej wizyty lekarskiej i ceny doby szpitalnej są zróżnicowane.
W państwowej służbie zdrowia od cudzoziemców pobierane są wyższe opłaty za niektóre usługi, zwłaszcza
za poważniejsze operacje. 30 USD kosztuje jeden dzień w szpitalu w Dar es Salaam (bez badań, zabiegów
i wyżywienia), 20 USD – porada lekarska i badania, 10 USD – badania rutynowe, od 50 do 200 USD – badania specjalistyczne, od 200 do 2000 USD – duży zabieg chirurgiczny, 50 USD – drobny zabieg chirurgiczny. Ceny usług medycznych na prowincji są zazwyczaj niższe, podobnie ich jakość.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW

Obowiązuje ruch lewo­stronny. Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy, którym cudzoziemiec może posługiwać się przez 3 miesiące. Później można prowadzić pojazd tylko na podstawie tanzańskiego prawa jazdy, wydawanego bez egzaminu przez urzędy Tanzania Revenue Authority (TRA) po przedłożeniu krajowego prawa jazdy. TRA może jednak zażądać poświadczenia (legalizacji) krajowego prawa jazdy.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU

W zasadzie nie ma ograniczeń, z wyjątkiem oznakowanych terenów wojskowych. Przy wjeździe do parków narodowych pobierane są opłaty od 30 do 80 USD za każde rozpoczęte 24 godz. Doraźne ograniczenia mogą być wprowadzane z uwagi na bezpieczeństwo, np. w rejonach przyległych do granicy z Ruandą i Burundi, gdzie jest dużo broni i wielu uciekinierów z tych krajów, a także w rejonach wydobycia złota i kamieni szlachetnych.
W Tanzanii odnotowuje się bardzo dużo wypadków drogowych, których przyczyną jest brawurowa jazda (zwłaszcza kierowców autobusów), jazda po spożyciu alkoholu, a także zły stan techniczny i przeładowanie pojazdów.

BEZPIECZEŃSTWO

Stan bezpieczeństwa w Tanzanii – zwłaszcza w Dar es Salaam, w rejonie Kilimandżaro, Aruszy oraz w części zachodniej, w pobliżu granicy z Zambią, Ruandą i Burundi – z roku na rok się pogarsza. W ośrodkach miejskich (także w dzielnicach bogatszych), w północnych parkach narodowych (zwłaszcza Serengeti) oraz na głównych drogach zdarzają się drastyczne napady z bronią. Warto mieć przy sobie telefon komórkowy i lokalne numery alarmowe. Zaleca się zdeponowanie paszportu w sejfie hotelowym i noszenie przy sobie jego fotokopii. Ofiarami złodziei bywają m.in. turyści podróżujący koleją TAZARA, łączącą Dar es Salaam z Zambią. Nie należy przyjmować poczęstunków od współpasażerów (zdarzają się zamierzone otrucia) ani korzystać z nieproszonych ofert. Obrabowywani są spacerujący po nie strzeżonych plażach, zwłaszcza nocą. Nie można spuszczać z oka bagażu. Niebezpiecznie jest nosić przy sobie większą ilość gotówki (zwłaszcza w Aruszy). Należy korzystać wyłącznie
z oznaczonych, tj. zarejestrowanych taksówek. Z uwagi na niedawną aktywność wulkaniczną (sejsmiczną) trzeba zachować ostrożność, przebywając w strefie Ngorongoro, wokół wulkanu Oldonoyo Lengai.

 

RELIGIA, OBYCZAJE

W rejonach zamieszkanych przez muzułmanów, zwłaszcza w pasie wybrzeża i na atrakcyjnych turystycznie wyspach, jak Zanzibar i Mafia, oczekuje się od turystów poszanowania miejscowej kultury. Szorty, minispódnice, przezroczyste sukienki, stroje plażowe poza plażą mogą narazić turystów na przykrości. Również fotografowanie
i filmowanie może wywołać gwałtowny sprzeciw miejscowej ludności. W czasie postu muzułmańskiego (ramadanu) oczekuje się, że w ciągu dnia turyści nie będą ostentacyjnie spożywali posiłków lub napojów w miejscach publicznych. Podczas ramadanu lokale gastronomiczne na Zanzibarze (również te obsługujące turystów), zwłaszcza w głównym mieście – Stone Town, są w ciągu dnia nieczynne.

 

INNE PRZYDATNE INFORMACJE 

Dolary amerykańskie, euro i inne waluty wymienialne można bez ograniczeń wymieniać na szylingi tanzańskie
w bankach i w zalegalizowanych kantorach. Należy wykazać ostrożność w przypadku korzystania z ulicznej wymiany. Niektóre kantory wymieniają też czeki podróżne. Bankomatów jest niewiele i tylko w dużych miastach,
m.in. przy Serena Hotel na Zanzibarze; Shoppers Plaza, Barclays Bank w Dar es Salaam. W wielu hotelach, restauracjach, biurach turystycznych, sklepach pamiątkarskich można płacić kartą (pobierane jest 20% prowizji).

Wymiana banknotów dolarowych starego wzoru (tj. sprzed 2000 r.) może nastręczać znacznych trudności.

W Tanzanii poza dużymi miastami, Zanzibarem i parkami narodowymi znajomość języka angielskiego jest słaba; powszechnie używany jest język suahili.

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE

Wizę pobytową można uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatyczno-konsularnych Tanzanii (Polska podlega kompetencji terytorialnej Ambasady Tanzanii w Berlinie), a także w głównych przejściach granicznych (w tym
na lotniskach w Dar es Salaam i Kilimandżaro). Oprócz wniosku wizowego mogą być wymagane 2 zdjęcia paszportowe. Paszport musi być ważny co najmniej 3 miesiące od chwili planowanego zakończenia pobytu
w Tanzanii. Warunkiem wjazdu jest okazanie biletu powrotnego lub wykazanie się posiadaniem środków wystarczających na jego zakup oraz na sfinansowanie kosztów pobytu (kwota wymagana na dzień pobytu nie jest określona). Kwoty te należy wpisać do wniosku wizowego. Dowód wniesienia opłaty wizowej należy zachować
do kontroli. Podróżujący liniami lotniczymi przy przejeździe tranzytem nie muszą mieć wizy, o ile nie zamierzają opuszczać sali tranzytowej i mają dokumenty wymagane przy wjeździe do tego kraju. Tanzania jest krajem związkowym, obejmującym część kontynentalną, czyli dawną Tanganikę (w tym wyspę Mafia), oraz autonomiczny Zanzibar (wyspy Pemba i Unguja). Wiza jest ważna na całym terytorium państwa. Cudzoziemców obowiązuje jednak lokalna kontrola paszportowa (bez opłat wizowych) i celna przy wjeździe i przy opuszczaniu wysp Zanzibaru.

PRZEPISY CELNE

Nie ma ograniczeń co do wwozu waluty ani wymogu jej deklarowania przy wjeździe. Nie trzeba też okazywać kwitów wymiany przy wyjeździe z kraju. Nie wolno wwozić ani wywozić waluty tanzańskiej. Na przywożenie i wywożenie broni myśliwskiej oraz trofeów myśliwskich wymagane są specjalne zezwolenia. Zabroniony jest wywóz muszli, korali, kości słoniowej, skór dzikich zwierząt. Samochód do czasowego użytkowania można wwieźć na podstawie karnetu wydanego przez autoryzowany automobilklub i zezwolenia uzyskanego na podstawie depozytu (cash bond) złożonego w kwocie ekwiwalentnej do wartości cła importowego od samochodu, powiększonej o podatek
od sprzedaży. Depozyt ten jest zwracany w pełnej kwocie przy wywozie samochodu. Od samochodów przejeżdżających przez terytorium Tanzanii do krajów z nią sąsiadujących pobiera się cło tranzytowe. Na przewóz przez Tanzanię samochodów w tranzycie należy uzyskać specjalne zezwolenie (A Road Customs Transit Document – RCTD).

NARKOTYKI

Posiadanie narkotyków i handel nimi są surowo karane.

MELDUNEK

Obowiązek meldunkowy przestrzegany jest jedynie w hotelach (nie wszystkich). Na kwestionariuszu wizowym należy podać adres miejsca pobytu.

 

SHOOTING STAR LODGE