• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Gozo

https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/20390701.jpglink
https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/38112702.jpglink
https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/47655303.jpglink
https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/404742goz_kempins_podstr02.jpglink
https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/324302goz_kempins_podstr04.jpglink
https://www.easytimes.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/496009goz_kempins_podstr01.jpglink

Malta to archipelag skalistych wysp na Morzu Śródziemnym - między Gibraltarem, Izraelem, Sycylią, a Tunezją. Symbolem Malty jest czerwony ośmiokątny krzyż, na wzór ośmiu boskich błogosławieństw. To spuścizna po zakonie św. Jana, który na blisko 300 lat za swoją siedzibę obrał właśnie to miejsce. Kawalerowie Maltańscy, jak przyjęło się nazywać ten zakon, uczynili dla wyspy wiele dobrego, natomiast sam krzyż maltański do dziś kojarzony jest z niesieniem pomocy na morzu. Drugą co do wielkości wyspą w Archipelagu Maltańskim jest Gozo. Nazwa wyspy w języku kastylijskim oznacza „radość”, a nadali mu ją Aragończycy, kiedy zdobywali Gozo w 1282 roku. Głównym ośrodkiem miejskim na Gozo jest przepiękne miasto Victoria. Trzy najbardziej znane wioski rybackie to Mgarr, Marsalforn i Xlendi. Mgarr służy również jako port dla promów.

Gozo posiada niezwykle urozmaicony krajobraz, a życie płynie tu powoli. Miejscowa ludność zajmuje się głównie rybołówstwem i uprawą ziemi. Mimo to Gozo posiada wiele turystycznych atrakcji - warto zwrócić uwagę na wielkie, niesamowite kościoły, forty oraz rozliczne, urocze wioski. Aury tajemniczego piękna wyspy dopełniają świątynie, które uchodzą za najstarsze istniejące budowle na kuli ziemskiej. Oryginalny, czerwono-złocisty piasek wokół zatoki Ramla nadaje miejscowej plaży niespotykanej aury, oleandry wspaniale podkreślają żółty kolor skał, a wapienne groty i zatoczki tworzą “księżycowe” kształty. Nic dziwnego więc, że okolica ta przypadła do gustu samemu Odyseuszowi - jego mityczna grota znajduje  się w zachodniej części plaży. Jak głosi legenda, grecki bohater mieszkał tu wraz z ukochaną nimfą Calypso przez siedem lat.

Wspaniała przyroda zachęca do aktywności fizycznej. Warto wiedzieć, że Gozo jest jednym z ulubionych miejsc odwiedzanych przez nurków i surferów.