• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Lago di Garda | Lido Palace

You need to upgrade your Flash Player

W grudniu 1899 roku, w Riva del Garda, jednym z najbardziej malowniczych miejsc nad słynnym jeziorem Garda, swe podwoje otwiera Lido Palace Hotel. W owym czasie region Trentino stanowił część imperium Habsburgów, zaś mające strategiczne znaczenie graniczne miasto Riva, zostało wybrane przez rodzinę cesarską i wiele innych znaczących osobistości na miejsce letniego wypoczynku. To właśnie w czasach Belle Époque w Europie nastąpił rozkwit hoteli takich jak Lido Palace. Dziś, po 111 latach istnienia, trwającej dwa lata renowacji i z całkowicie nowym wystrojem, hotel, który nie stracił nic ze swej dawnej świetności z dumą prezentuje nowy, współczesny wygląd. Z ponad czterdziestoma luksusowymi pokojami i apartamentami, dwiema restauracjami i wysokiej jakości spa, otoczony wspaniale utrzymanym parkiem, hotel powraca w wielkim stylu na należne mu miejsce.

Zamysłem pierwszego projektanta Lido Palace była nie tylko budowa hotelu, ale przede wszystkim regeneracja całego obszaru poprzez stworzenie parków, ogrodów i zabudowy miejskiej tak, aby w konsekwencji miejsce to stanowiło centralny punkt Lido. Celem tego ambitnego planu było przekształcenie małego miasteczka i jego plaży w miejsce godne arystokratycznych wizyt – Cesarską Riwierę z wiecznie zielonymi parkami i ogrodami, na której to riwierze goście będą mogli korzystać z dobrodziejstw słońca i zdrowego południowego powietrza. W szczęśliwych dniach Belle Epoque, Lido gościło tak znamienitych gości jak arcyksiążę Franciszek Ferdynand, wielka księżna Rosji Olga Alexandrowna (siostra cara Mikołaja II), amerykański milioner Vanderbilt i wielu innych. W 1921 roku Rivę, która po pierwszej wojnie światowej dołączyła do królestwa Włoch, odwiedził król Wiktor Emanuel z królową Eleną. Po drugiej wojnie światowej Lido cieszyło się zmiennym szczęściem i popularnością, aż do czasów obecnych, gdy przywrócono mu dawny wdzięk, wydobywając zeń ponadczasową elegancję.

Poddany gruntowej renowacji hotel zyskał powiew świeżości dzięki nowoczesnemu designowi wnętrz autorstwa znanego architekta Alberto Cecchetto i tak oto w historyczną bryłę wkroczył XXI wiek. Ale nie wszędzie. Sala kolumnowa (Salla delle colonne) to miejsce, które najlepiej przekazuje ducha przeszłości, a to dzięki swym oryginalnym stiukom, uroczym cherubinom i zdobnym kolumnom. Nietrudno wyobrazić sobie to właśnie miejsce jako pulsujące serce hotelu w epokach minionych, gdyż ekipa konserwatorska odtworzyła je z należytym pietyzmem i dbałością o najdrobniejsze szczegóły.

Reorganizacji poddany został także historyczny hotelowy park, założony w XIX wieku i liczący blisko 4 tys. m2. Pysznią się tu okazałe cedry, cyprysy, magnolie, palmy i cisy, pomiędzy które umiejętnie wkomponowano imponującą restaurację i basen.