• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Langwedocja i Prowansja | Abbaye de Sainte Croix | Propozycje

You need to upgrade your Flash Player

Abbaye to idealne miejsce do naładowania baterii w otoczeniu wspaniałej przyrody. Restauracyjny taras to najbardziej cenione miejsce, bowiem stąd właśnie podziwiać możemy malownicze krajobrazy Prowansji sącząc świeżą lemoniadę… Relaks przy kominku w przytulnej bibliotece, kąpiel w basenie z widokiem na góry czy wizyta w spa to propozycje dla stęsknionych błogiego lenistwa.

Dla aktywnych również nie zabraknie tu ciekawych propozycji. Już sam spacer po ścieżkach 20-hektarowej posiadłości Abbaye pośród cyprysów, pinii, rozmarynu i lawendy to czysta przyjemność połączona z ruchem na świeżym powietrzu. Mamy także dobrą wiadomość dla amatorów jazdy konnej: pobliskie ośrodki jeździeckie i rancha oferują różne możliwości, w których wyborze z przyjemnością pomoże nam pracownik hotelowej recepcji. Ci, którzy zechcą zwiedzić Prowansję na dwóch kółkach, mogą skorzystać z wypożyczalni rowerów górskich.

W pobliżu hotelu znajdują się dwa pięknie położone pola golfowe. Pierwsze z nich, 18-dołkowe mistrzowskie Pont-Royal znajduje się w Mallemort, pomiędzy Alpilles i Luberon. Jego twórcą jest Severiano Ballesteros. Drugie to Servanes, w miejscowości Mouriès.

Będąc w Prowansji nie sposób pominąć miejsc, które stanowią jej kwintesencję. Jednym z nich jest Salon de Provence. Położone w dolinie w pobliżu opactwa miasto Nostradamusa stanowi niezwykle cenne dziedzictwo kulturowe i historyczne nie tylko Prowansji, ale także Francji. Znajduje się tu Château de l’Empéri, dawna siedziba arcybiskupów Arles, obecnie jedno z najsłynniejszych muzeów historii militarnej, obejmujących zbiorami okres od Ludwika XIV do wojen światowych. Spacerując uroczymi wąskimi uliczkami miasteczka z pewnością usłyszymy szum słynnej ‘omszałej fontanny’.

Znane z bogatych pamiątek po czasach rzymskich, Arles zachwyca licznymi obiektami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdziemy tu rzymski amfiteatr, łaźnie Konstantyna, starożytny teatr, Cryptoporticus, klasztor i portal kościoła Saint Trophime oraz cmentarz Alyscamps – punkt początkowy Drogi Arles, jednej z trzech tras pielgrzymkowych wiodących do Santiago de Compostela.

Niegdysiejsza  duchowa, polityczna, ekonomiczna i kulturalna stolica regionu, Avignon, szczyci się największą i najpiękniejszą grupą zabudowań gotyckich w całej Europie. XIV-wieczny pałac papieski i XII-wieczny, opiewany w piosenkach most Saint Bénezet wpisane są na listę UNESCO.

Aix en Provence nazywa się miastem tysiąca fontann. Tu także mieści się Cézanne Studio i Fundacja Vasarely Foundation – dwa punkty obowiązkowe dla każdego miłośnika sztuki.

W sercu parku naturalnego Alpilles, ponad Arles i Camargue, leży jedno z najbardziej malowniczych miasteczek w całej Francji: Les Baux de Provence. Zaoferuje nam wspaniałe panoramiczne widoki oraz imponujące historyczne i architektoniczne dziedzictwo minionych wieków.

W Saint Rémy de Provence koniecznie odwiedźmy miejscowy tradycyjny rynek, dom Nostradamusa, muzeum i ruiny rzymskiego Glanum ze słynnym łukiem triumfalnym. Typowa prowansalska wioska, Lourmarin zachwyci nas położeniem u stop masywu Luberon i starym zamkiem.

Będąc w Prowansji nie sposób pominąć tętniącej życiem Marsylii, na którą spogląda z góry majestatyczna Notre-Dame de la Garde. Na obrzeżach miasta odnajdziemy prawdziwy klejnot – 20 kilometrów wspaniałych białych klifów górujących nad morzem. To Park Narodowy Calanques, idealny na piesze wyprawy, wspinaczkę, canoeing, pływanie, nurkowanie i wiele innych aktywności.

Latem Prowansja ożywa licznymi wydarzeniami, wśród których najbardziej znaczące to: festiwal fotografii w Arles, festiwal teatralny w Avignon, festiwal operowy w Aix czy międzynarodowy festiwal pianistyczny Roque d’Anthéron.

Prowansja to także kraina wina, w której tradycja upraw winorośli sięga ponad 2600 lat! Spróbujmy typowych win z regionu PACA w lokalnych winnicach. Rekomendujemy Romanin w Saint Rémy de Provence (uprawa biodynamiczna), Petit Sonnailler in Auron i Château Bas in Vernègues (zbudowana na miejscu gallo-romańskiej osady).

Na koniec dodajmy, że w samym opactwie z powodzeniem zorganizujemy także wszelkiego rodzaju spotkania, konferencje i seminaria, a to dzięki doskonałemu zapleczu konferencyjno-gastronomicznemu i oczywiście uroczej lokalizacji.